رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس بر ضرورت توجه ویژه به صنعت نوپای گردشگری در استان گلستان تأکید کرد.

مریم آق آتابای در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اینکه سال ۱۴۰۱ به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده شعار هفته گردشگری امسال نیز در هیمن راستا و تحت عنوان «رویش اندیشه های نو در گردشگری ایران» نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک صنعت نوپا نیازمند توجه ویژه است، افزود: احیای گردشگری باید با رویکردهای جامعه محلی، محیط زیست و انعطاف پذیری در فعالیت های گردشگری، حفاظت از محیط زیست، حفظ آداب و رسوم و سنن و غیره در استان گلستان مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس با بیان اینکه امسال هفته گردشگری از پنجم مهر ماه آغاز شده و به دلیل تقارن با شهادت امام رضا(ع) گردشگری مذهبی در دستور کار ما قرار گرفت، بیان کرد: شهرهای شرق استان گلستان در مسیر سفر زائران مشهد مقدس قرار دارد لذا ایجاد زیرساخت های مناسب براساس مناسبت های مذهبی از جمله برنامه های ما در گنبدکاووس بوده است.

آق‌آتابای، گردشگری استان گلستان از جمله شهرستان گنبدکاووس را بسیار غنی دانست و یادآور شد: پیشینه تاریخی غنی اعم از برج قابوس، امامزاده یحیی بن زید، دیوار دفاعی و غیره از جمله ظرفیت های ارزشمندی است که می توان از آن برای معرفی تاریخ و فرهنگ کشورمان استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه از مجموع هفت هزار هنرمند دارای مجوز فعالیت در گنبدکاووس، سه هزار و ۹۲۵ نفر آنها در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: متأسفانه تعداد بیمه‌شدگان هنرمندان صنایع دستی به کمتر از ۱۰ درصد می رسد که نیاز است دولت بیمه هنرمندان این بخش را تسهیل کند تا با آسودگی خاطر فعالیت کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا