مدیرکل گمرکات گلستان از صادرات حدود ۱۲۳ هزار و ۶۰۶ تن انواع کالای غیرنفتی از مبادی گمرکی استان به ارزش ۶۴ میلیون و ۸۰۹ هزار دلار طی سه ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این میزان صادرات به لحاظ وزنی ۲۹ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۱۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

شهریار شهریاری بیان داشت: پنیر، تخم مرغ، پلی استایرن، خوارک آماده آبزیان، انواع لوله آهنی و پروفیلی، ورق نئوپان میلامینه، خرما، نایلون، کامپاند پلی اتیلن و میلگرد ۱۰ کالای عمده صادراتی گلستان طی سه ماه نخست سال بوده است.

وی افزود: این کالاها به ۱۹ کشور جهان از جمله ترکمنستان، عراق، قزاقستان، ازبکستان، رومانی، روسیه، افغانستان، پاکستان، بلغارستان، ارمنستان، تاجیکستان، ترکیه، هند و قرقیزستان صادر شد.

شهریاری به حجم کالاهای وارداتی از طریق گمرکات گلستان در سه ماه نخست امسال هم اشاره کرد و افزود: در این مدت افزون بر ۲۰ هزار تن انواع کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۸۵۵ دلار از طریق گمرک مرزی اینچه‌برون وارد استان شد که به لحاظ وزنی ۲۶۸ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۳۱۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

مدیرکل گمرکات گلستان، «فوتس اویل، بخشی از تجهیزات خط تولید پلیمر اسپون، روغن خام سویا، کک نفت تکلیس شده، تجهیزات گلخانه‌ای، پارچه متقال، سدیم سولفات، مواد شیمیایی و سایر ماشین آلات خط تولید» را از عمده کالاهای وارداتی به گلستان طی سه ماه نخست امسال ذکر کرد و بیان داشت: این کالاها از ۱۵ کشور مختلف از جمله چین، ترکیه، ترکمنستان، انگلستان، قزاقستان، هند، روسیه، ازبکستان، تاجیکستان، تایوان، استرالیا و آلمان وارد کشور شده است.

وی همچنین درخصوص حجم و ارزش ترانزیت خارجی از گمرکات گلستان در سه ماه گذشته بیان کرد: در این مدت ۷۴۷ فقره اظهارنامه به وزن تقریبی ۱۶ هزار تن انواع کالا و به ارزش ۸۸ میلیون و ۴۰۷ هزار دلار از گمرک اینچه برون با عنوان ترانزیت خارجی انجام شد که از نظر وزنی ۲۵۷ و از لحاظ ارزش دلاری ۸۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

وی، درآمد وصولی گمرکات گلستان در مدت اشاره شده امسال را افزون بر یک‌هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد ۸۱۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان در بخش داشلی برون از توابع شهرستان ۳۷۵ هزار نفری گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین المللی گرگان هستند.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا