طبق پیش بینی‌های انجام شده امسال چهار هزار تن میگو در استان تولید می‌شود که مراکز فرآوری استان باید ظرفیت و آمادگی فرآوری این مقدار محصول را داشته باشند.

پایگاه اخبار گنبد به نقل از روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان، اسماعیل جباری در جلسه‌ای با محوریت بررسی ظرفیت‌های مراکز آبزی پروری استان اظهار کرد: در حال حاضر بحران بیماری لکه سفید پشت سر گذاشته شده و امسال مجتمع پرورش میگوی گمیشان به عنوان یک مجتمع پاک عمل ذخیره سازی بچه میگو را در تراکم نرمال به پایان رسانده است.

سرپرست اداره کل شیلات گلستان ادامه داد: طبق پیش بینی‌های انجام شده امسال چهار هزار تن میگو در استان تولید می‌شود که مراکز فرآوری استان باید ظرفیت و آمادگی فرآوری این مقدار محصول را داشته باشند.

وی با بیان اینکه با تمام توان از ورود بیماری به مجتمع پرورش میگو گمیشان جلوگیری می‌کنیم، افزود: متاسفانه در حال حاضر بعضی از مزارع در برخی استان‌ها درگیر بیماری شده‌اند، اما در مجتمع پرورش میگو گمیشان قوانینی از سوی دامپزشکی استان جهت ورود و خروج‌ها وضع شده تا از ورود هرگونه بیماری به مجتمع جلوگیری گردد.

جباری همچنین تصریح کرد: پرورش دهندگان هر چه سریع‌تر قراردادهای لازم را جهت فرآوری محصول خود با مراکز فرآوری استان منعقد کنند، چرا که ممکن است برحسب اتفاق مجبور به صید اضطراری شویم؛ بنابراین باید مراکز فرآوری نیز آمادگی لازم را داشته باشند.

سرپرست اداره کل شیلات گلستان با اشاره به اهمیت صادرات محصول میگوی استان از مرز اینچه برون گفت: خوشبختانه پیگیری‌های لازم جهت صادرات محصول میگوی استان از مرز اینچه برون انجام شده است و واگن‌های سردخانه دار نیز توسط راه آهن در اختیار قرار خواهد گرفت و به زودی با کسب کدهای صادراتی، محصول میگوی استان از مرز اینچه برون به کشورهای آسیای میانه و اوراسیا صادر می‌گردد.

وی تکثیر بچه میگو در داخل استان را یکی از مهمترین دغدغه‌های شیلات دانست و در ادامه اظهار کرد: تمام تلاش خود را جهت خودکفا شدن در زمینه تکثیر بچه میگو در استان به کار خواهیم بست و با کمک بخش خصوصی، جامعه دانشگاهی و مرکز تحقیقات، به زودی مرکز تکثیر بچه میگو در داخل استان راه اندازی می‌گردد.

جباری در انتها یادآور شد: از ۲۵ اردیبهشت ماه تا ۲۵ تیرماه سال جاری، بیش از ۲۶۱ میلیون قطعه بچه میگو در ۱۰۰ مزرعه و هزار و ۹۵ استخر با سطح مفید هزار و ۵۴۲ هکتار، در مجتمع پرورش میگوی گمیشان ذخیره سازی شده است که پیش بینی می‌شود از ۱۵ شهریور ماه فعالیت برداشت محصول میگوی استان آغاز گردد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر هفت مرکز فعال، فرآوری، عمل‌آوری و بسته بندی محصولات شیلاتی را در استان انجام می‌دهند.