فرآیند ثبت‌نام کنکور دوره اول (دی‌ماه ۱۴۰۱) آغاز شد و تا روز شنبه ۱۴ آبان ماه ادامه دارد.

داوطلبان آزمون سراسری باید طی مراحل ثبت نام از کلیک بر روی دکمه Back مرورگر خود و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر بر روی کامپیوتر خود جدا خودداری نمایند و در صورتی که در مراحل ثبت نام در سیستم به مشکلی برخورد کردند، پنجره های مرورگر را بسته و از ابتدا مراحل ثبت نام را آغاز نمایند.

ثبت نام داوطلب زمانی تکمیل می‌شود که در مراحل ثبت نام از سیستم شماره پرونده ۷ رقمی  و کد پیگیری ثبت نام ۱۶ رقمی دریافت نماید.

داوطلبان آزمون سراسری ۱۴۰۲ در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل در روند ثبت نام می توانند با شماره ۰۲۶-۳۶۲۷۰۰۵۸ (استان البرز) و ۰۲۶-۳۶۲۷۰۰۵۹ (استان البرز) تماس گرفته و یا از طریق سیستم پاسخگویی اقدام نمایند. ساعت پاسخ گویی تلفنی از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۳:۳۰ بجز ایام تعطیل است.

داوطلبانی که درخصوص اطلاعات سوابق تحصیلی با مشکل مواجه شوند(عدم مشاهده سوابق تحصیلی و یا مغایرت در اطلاعات سوابق تحصیلی) لازم است به سایت آموزش و پرورش به نشانی https://sahat .medu.ir مراجعه نمایند.

همچنین داوطلبان بایستی سریال ثبت نام ۱۲ رقمی به مبلغ ۱/۳۳۰/۰۰۰ ریال، لازم برای ثبت نام آزمون سراسری را قبلا از طریق سایت سنجش خریداری نمایند.

به گزارش ایسنا و با اعلام مسئولان سازمان سنجش، کنکور سراسری از سال جاری با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دو بار در سال برگزار می‌شود. نخستین نوبت از آزمون ورود به دانشگاه‌ها در روزهای پنج‌شنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی ماه سال جاری و دومین مرحله در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه سال آتی برگزار می‌شود.

نتایج اولیه این آزمون در نیمه نخست اسفندماه به اطلاع داوطلبان می‌رسد که شامل نمره خام و نمره آزمون می‌شود. مرداد ماه سال آتی، سوابق تحصیلی داوطلبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور از وزارت آموزش و پرورش اخذ می‌شود و نتیجه نهایی به داوطلبان اعلام می‌شود.

بنابر تغییرات کنکور ۱۴۰۲، سابقه تحصیلی دانش‌آموزان در ورود به دانشگاه‌ها نقش دارد؛ به نحوی که سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۴۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۶۰ درصد است. همچنین داوطلبان کنکور سراسری فقط به پرسش‌های دروس تخصصی پاسخ می‌دهند و دروس عمومی تنها در سوابق تحصیلی ارزیابی می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا