با اینکه استاندار گلستان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان معتقدند مشکلی در تأمین روغن خوراکی موردنیاز شهروندان وجود ندارد اما مراجعه شهروندان به فروشگاه‌های سطح شهر حکایت دیگری دارد.

هفته گذشته بود که گزارشی درباره کمبود روغن خوراکی در سطح بازار در این خبرگزاری منتشر شد و مسئولان قول داده بودند با توزیع مناسب این محصول، بازار آن را تنظیم کنند. قرار بود با توزیع ۷۸۰ تن سهمیه تنظیم بازار استان و سهمیه ۵۰۰تنی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مشکل تأمین روغن خوراکی شهروندان برطرف شود.

پس از آن بود که استاندار گلستان از یکی از کارخانجات تولیدی استان بازدید و پس از آن اعلام کرد: وقفه‌ای در تأمین روغن مصرفی مردم ایجاد نشده است و مشکلی هم در سطح بازار وجود ندارد.

هادی حق‌شناس این را هم گفت که مسئولان متولی پیگیر رفع نیاز صنایع غذایی به روغن خوراکی هستند و به‌زودی این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

حسین طلوعیان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز که همراه استاندار در این بازدید حضور داشت خاطرنشان کرد: سهمیه‌ای که اخیراً به استان اختصاص یافته است خوب بود و ما در بخش تأمین روغن خانوارها مشکلی نداریم.

طلوعیان تأکید کرد: نظارت بازار همچنان ادامه دارد و با متخلفان و گرانفروشان برخورد می‌شود.

با اینکه مسئولان استان مدعی هستند که روغن خوراکی به‌اندازه نیاز استان در بازار موجود است اما مردم همچنان از کمبود روغن در بازار گلایه دارند.

در برخی موارد هم مشاهده شده است که برخی مغازه‌داران در محله‌های مختلف، برای مشتریان همیشگی خود روغن را از حیاط منازل خود می‌آورند! و در برخی موارد هم شاهد گرانفروشی این محصول هستیم.

درویشعلی حسن‌زاده، معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در پیگیری این موضوع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: اکنون روغن تنظیم بازار را به‌صورت مدیریت‌شده توزیع می‌کنیم تا هم قابلیت نظارت داشته باشد و هم بتوان شرایط بازار را تا حدودی مدیریت کرد.

وی افزود: ضمن اینکه به‌دنبال این هستیم مصرف صنوف دیگر را تأمین کنیم تا از مصرف خانوار به این سمت نرود و امیدواریم تا پایان این هفته شرایط بهتری در استان ایجاد شود.

حسن‌زاده با اشاره به ابلاغ سهمیه روغن خوراکی برای صنوف مختلف بیان داشت: سهمیه اعلامی تا زمان اختصاص کامل زمان می‌بَرد اما در حوزه مصرف خانوار بخشی از  نیاز را از کارخانجات استان و بخشی هم از کارخانجات خارج استان تأمین می‌کنیم.

وی گفت: بخش زیادی از سهمیه یک کارخانه خارج از استان را جذب کردیم و با یک کارخانه هم در حال رایزنی هستیم و مقدمات کار در حال انجام است، علاوه‌براین به برخی از شرکت‌ها هم اجازه دادیم تا روغن وارد استان کنند تا مشکل تا حدودی برطرف شود.

به‌نظر می‌رسد آنچه در این شرایط، دسترسی مردم به روغن مصرفی را با سختی مواجه کرده، عدم نظارت بر توزیع آن است.

  • منبع خبر : تسنیم