نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که با تاسیس مراکز توانبخشی و درمانی بیماران اعصاب و روان در این حوزه فعالیت می‌کنند، باید از سوی همه مسوولان مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند.

رمضانعلی سنگدوینی روز شنبه در حاشیه افتتاح مرکز توانبخشی و درمانی شبانه‌روزی «امید زندگی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: کار کردن در چنین فضاها و محیط‌هایی که با این گروه از جامعه هدف (بیماران اعصاب و روان) در ارتباط است، جز علاقه و عشق به خدمت، چیز دیگری ندارد.

وی تاکید کرد: کسانی که در این بخش فعالیت می‌کنند در واقع با آباد کردن آخرت خود و خانواده‌هایشان، بهشت را تضمین می‌کنند.

وی تصریح کرد: باید شرایطی ایجاد کنیم تا علاقمندان و عاشقان کار در این حوزه میل و ترغیب بیشتری برای ورود به این عرصه داشته باشند.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت و مجموعه پرسنل چنین مراکزی، از افرادی که حتی خانواده‌هایشان قادر به نگهداری آنان نیستند، حاضر هستند ضمن ایجاد اشتغال، دست به چنین اقدام فداکارانه‌ای بزنند.

سنگدوینی یادآور شد: در مرکز امید زندگی، شرایط اشتغال ۲۲ نفر به صورت مستقیم فراهم شد که جا دارد از دست‌اندرکاران این مرکز قدردانی کنیم.

وی ادامه داد: عشق به کار و نوعدوستی مهمترین شاخصه افرادی است که در این بخش‌ها مشغول فعالیت هستند چراکه نگهداری از این گروه از بیماران بسیار سخت و دشوار است و ما وظیفه داریم به این عشق با تمام وجود احترام بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارها و روش‌های ایجاد انگیزه و ترغیب علاقمندان به این حوزه، ارائه تسهیلات و فراهم کردن آسان فرایند دریافت آن است که در بودجه سال ۱۴۰۱ در حوزه اشتغال، اعتبارات خوبی از محل تبصره ۱۶ که تسهیلات قرض‌الحسنه است، در نظر گرفته شد اما باید دقت شود که این تسهیلات به درستی به این مراکز داده شود.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی همچنین با گرامیداشت روز پرستار و روز جهانی معلولان، گفت: پرستاران با الگوگیری از حضرت زینب (س)، فداکارانه در برابر سختی‌ها و مشکلات این بخش، خدمات شایسته به بیماران ارائه می‌هند همه وظیفه دارند حمایت همه جانبه برای جذب و بکارگیری پرستاران داشته باشند.

مرکز توانبخشی و درمانی شبانه‌روزی بیماران اعصاب و روان مزمن (توانبخشی، آموزشی، توانپزشکی، اجتماعی و پیگیری و درمان بیماران روانی مزمن) با مدیریت بخش خصوصی تحت نظارت اداره‌کل بهزیستی گلستان امروز شنبه همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در گرگان با حضور رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی، عیسی پایین‌محلی فرماندار مرکز استان، عارف کیانی مدیرکل بهزیستی گلستان و جمعی از مدیران ارشد استانی و شهرستانی افتتاح شد.

این مرکز اولین مرکز توانبخشی و درمانی شبانه‌روزی مردان بیماران اعصاب و روان مزمن در گرگان با ظرفیت ۵۰ نفر است که پیش از این یک چنین مرکزی ویژه زنان و دختران با ظرفیت ۷۰ نفر در این شهرستان فعال بود.

در گرگان ۱۵ مرکز شبانه‌روزی، ۱۳ مرکز روزانه و ۶ مرکز ویزیت در منزل ویژه معلولین با معلولیت‌های مختلف وجود دارد که ۹۴۳ نفر در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند و ۶۶۳ نفر هم در مراکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند.

گلستان در مجموع ۳۵ مرکز بیماران اعصاب و روان شبانه‌روزی و روزانه با ظرفیت ۴۴۱۸ نفر دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا