اقامت یک مسافر اسپانیایی در بوم‌گردی تمرقره‌قوزی، خانواده نعیم عاشوری جوان خوش‌ذوق کلاله‌ای را از هفت سال قبل در مسیری قرار داد که نتیجه آن تقاضای همیشگی مسافران خارجی برای بیتوته در یورت (اقامتگاه ترکمنی) این روستا است.

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که در یک شب سرد زمستانی که برف و بوران منطقه را فرا گرفته بود، زنگ خانه تنها بومگردی روستای تمرقره قوزی به صدا درآمد. نعیم و خانواده اش با شنیدن صدای زنگ در نیمه‌های شب از خواب بیدار شدند وبه رسم میهمان‌نوازی با گشاده‌رویی در را باز کردند.

لباس و چهره فردی که پشت در ایستاده بود نشان می‌داد که از اهالی ایران نیست و در ابتدا برقرار کردن ارتباط برای دو طرف سخت بود .

پس از دقایقی و به سختی، نعیم متوجه شد که این مسافر اهل اسپانیا است و به دنبال جایی برای اقامت می‌گردد و می‌خواهد چند شبی را میهمان این اقامتگاه ساده و روستایی باشد.

خانواده عاشوری بدون توجه به وضع مالی این مسافر اسپانیایی، او را به بوم‌گردی خود دعوت کرده و چهار روز از او پذیرایی کردند. علاقه “جان تورس” به این سبک از زندگی از همان شب اول آغاز شد و در مدت اقامت در این بوم‌گردی، او به نعیم برای رنگ‌آمیزی در و پنجره‌ها، نصب پرده و حتی پختن غذا کمک کرد و با وجود دشواری در برقراری ارتباط کلامی، پیوند زیادی بین ۲ طرف شکل گرفت.

چند روز بعد، این میهمان خارجی، از نعیم و خانواده‌اش خداحافظی کرد و راهی اسپانیا شد.

حدود ۶ ماه بعد، نعیم با دیدن پیام شخصی در یکی از شبکه‌های اجتماعی شوکه شد. پیام از طرف تورس بود اما آن چه نعیم را شگفت زده کرد متن پیام بود که نوشته بود : ” سلام نعیم. من صاحب یک وب‌سایت مشهور و پرطرفدار گردشگری در اروپا هستم و می‌خواهم بوم‌گردی شما را هم تبلغ کنم”.

حضور مسافر از ۷۰ کشور در بوم‌گردی روستای تمرقره‌قوزی کلاله/ ماجرا از آن شب زمستانی شروع شد!

نعیم این موضوع را با خانواده مطرح کرد اما هیچ کدام تردیدی در انجام تبلیغ در این وب‌سایت نداشتند. چند عکس و فیلم از بوم‌گردی و روستای تمرقره قوزی برای مهمان اسپانیایی فرستادند و پس از آن با انجام چند مرحله تبلیغ، آرام آرام پای خارجی‌ها به این روستای کوچک کلاله باز شد.

این فعال گردشگری گلستان به ادامه ماجرای حضور گردشگران خارجی در روستای تمرقره قوزی کلاله اشاره کرد و گفت: پس از بارگذاری اطلاعات بوم‌گردی در برخی کتاب‌ها و سایت‌های گردشگری داخلی و خارجی، مسافرانی از ۷۰ کشور به اقامتگاه بوم‌گردی من مراجعه کرده و هر کدام چند روزی در آن اقامت داشتند که این پذیرش مهمان خارجی به همراه مسافران و گردشگرانی از کشور و استان گلستان همچنان ادامه دارد.

نعیم عاشوری گفت: بازشدن پای میهمانان خارجی از کشورهای مختلف، من و دیگر اعضای خانواده ام را وادار کرد که برای برقراری ارتباط بهتر با میهمانان، زبان خارجی یادبگیریم.

وی افزود: در حال حاضر به همراه ۲ برادر، یک خواهر و داماد خانواده به یک یا چند زبان خارجی از جمله انگلیسی، فرانسه، عربی، ترکی استانبولی و اسپانیایی مسلط هستیم و در کنار آن تلاش کرده‌ایم محیط بوم‌گردی را برای سلیقه‌های مختلف میهمانان از کشورهای مختلف مهیا کنیم.

این فعال گردشگری گلستان اظهار داشت: احداث ساختمان یا تبدیل واحد مسکونی در روستا به اقامتگاه بوم‌گردی به تنهایی برای جذب گردشگر کافی نیست بلکه باید با اصول اولیه جذب گردشگر، شیوه‌های میهمانداری و نگهداری آن و شناخت جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، صنایع دستی، فرهنگ اقوام، غذاهای محلی و سنتی منطقه و استان و تسلط به حداقل یک زبان خارجه برای جذب گردشگران خارجی آشنا بود.

عاشوری ادامه داد: متولیان حوزه اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی باید قبل از صدور مجوز، صلاحیت و توانمندی افراد متقاضی را بررسی کرده و حداقل برای آن‌ها دوره آموزشی برگزار نمایند.

حضور مسافر از ۷۰ کشور در بوم‌گردی روستای تمرقره‌قوزی کلاله/ ماجرا از آن شب زمستانی شروع شد!

وی بابیان اینکه بوم‌گردی از نگاه بیرونی، صنعتی آسان به نظر می‌آید اما در واقع یک علم تخصصی است اضافه کرد: کم‌توجهی به اصول اشاره شده و ورود افراد فاقد صلاحیت به حوزه گردشگری و اقامتگاه‌های روستایی سبب شکست این صنعت درآمدزا و اشتغال‌آفرین خواهد شد.

این فعال صنعت بوم‌گردی روستایی گلستان که در ایام سفرهای نوروزی و تابستانی هشت نفر در اقامتگاه بوم‌گردی او مشغول کار هستند، ادامه داد: اطلاع‌رسانی و تبلیغات صحیح در رسانه‌ها بویژه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای جذب مسافر و گردشگر داخلی و خارجی بسیار موثر است.

عاشوری اضافه کرد: مسافران و گردشگران علاقمند را با اسب برای بازدید از مناطق جنگلی، طبیعی و دشت‌های اطراف روستا و منطقه می‌بریم ضمن اینکه سوارکاری با اسب هم از برنامه‌های بوم‌گردی ما است.

روستای تمر قره‌قوزی در یک دشت هموار و سرسبز که با دره‌های کم عمق محاصره شده، قرار دارد، این روستای تاریخی از چشم اندازهای طبیعی کم نظیر و آثار باستانی قابل توجهی از جمله دیوار اسکندر (قزال آلانگ) و چندین تپه باستانی برخوردار است.

طبخ و سرو انواع غذاهای محلی منطقه بویژه قوم ترکمن مانند چکدرمه، بوروک و باسترمه در این واحد بوم گردی، لذت و شیرینی سفر به این منطقه را دوچندان می‌کند.

بوم‌گردی یا همان گردشگری روستایی شکلی جدید از صنعت گردشگری رواج یافته در کشورمان است که در آن افراد به جای حضور در هتل‌ها و اماکن شلوغ و پرازدحام راهی روستاهای بکر و دورافتاده می شوند تا به دور از هیاهوی زندگی روزمره دمی و ساعتی، شاید هم روزی و هفته ای را در آرامش برآمده از این ویژگی ناب سپری کنند.

به معنای دقیق‌تر گردشگران بوم‌گرد به روستاها می‌روند تا همانند آن‌ها زندگی کنند، مانند آن‌ها غذای محلی بخورند، مانند آن‌ها به طبیعت بروند تا لذت یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کرده و از آن بهره‌مند شوند.

استان گلستان با مزیت‌های نسبی در حوزه گردشگری همچون روستاهای جنگلی در حوزه بوم‌گردی از مناطق منحصر به فرد ایران محسوب می‌شود که تمرکز و توجه به آن می‌تواند زمینه حل بسیاری از مشکلات و کاستی‌ها را در بحث توسعه و رونق اقتصاد روستا فراهم آورد.

  • منبع خبر : ایرنا