مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت: نخستین محموله میگوی تولیدی این استان به وزن ۲۴ تُن از طریق بندر شهیدباهنر بندرعباس به کشور امارات صادر شد.

علی کاووسی روز شنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: صادرات مستقیم میگوی تولیدی گلستان به کشورهای هدف از جمله روسیه امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: صادرکنندگان گلستانی میگو به روسیه باید درخواست خود را برای دریافت کد ثبت کشور روسیه اعلام کنند تا مراحل اداری آن از جمله حضور کارشناس این کشور روسیه برای بررسی کیفیت محصول و صدور مجوز انجام شود.

کاووس ادامه داد: صادر کنندگان میگو در گلستان به تازگی خواستار حل مشکل صادرات مستقیم میگوی به روسیه شدند.

به گفته مدیرکل دامپزشکی گلستان: قبل از شیوع ویروس کووید ۱۹، چین، ویتنام، امارات، هنگ کنگ، عمان و اسپانیا، عمده مقصد صادرات میگوی گلستان بودند.

براساس گزارش اسماعیل جباری مدیرکل شیلات گلستان به خبرنگار ایرنا، امسال تولید میگو از استخرهای پرورش در مجتمع گمیشان با برداشت ۳ هزار و ۱۰۰ تُن نسبت به سال زراعی قبل ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

برداشت میگو از اواخر هفته نخست شهریورماه تا اوایل دهه سوم مهرماه سال جاری از سطح هزار و ۵۴۲ هکتار در قالب ۱۰۰ استخر و با پرورش میانگین تراکم ۱۷۰ هزار قطعه در هکتار در مجتمع گمیشان واقع در شمال غربی استان گلستان انجام شد.

بیش از ۸۰ درصد میگوهای برداشت شده در گلستان پس از عمل‌آوری و بسته‌بندی قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را دارد.

تنها مرکز پرورش میگوی شمال کشور در ۱۰ کیلومتری ساحل گمیشان قرار دارد که از یک دهه پیش با استفاده از آب دریای خزر فعال است.

گلستان در سال‌های اخیر با روی آوردن به توسعه آبزی پروری، به یکی از استان‌های برتر پرورش میگو در کشور تبدیل شده که فراهم آوردن مقدمات لازم برای تکمیل چرخه تولید، علاوه بر خودکفایی در این حوزه، میزان برداشت این آبزی را افزایش خواهد داد.

براساس مطالعات صورت گرفته، با بهره‌برداری از مجموع ۲ فاز در مجتمع میگو گمیشان، به مساحت ۱۰ هزار هکتار طی برنامه‌ای تا افق ۱۴۰۴، سالانه افزون بر ۱۷ هزار تن میگو تولید و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا