با پایان تعطیلات نوروزی و فرا رسیدن روز طبیعت اداره کل دامپزشکی گلستان با صدور اطلاعیه ای نسبت به خطرات ناشی از رها سازی ماهی قرمز در آب های آزاد هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است: برخی شهروندان همزمان با روز طبیعت نسبت به رهاسازی ماهیان قرمز اقدام می‌کنند که درخواست می‌کنیم در مورد محل رهاسازی این گونه، دقت کافی داشته باشند.

این ماهیان نباید وارد آب‌های آزاد کشور شوند.

چون ممکن است حیات سایر آبزیان را تحت تأثیر قرار دهند و دچار چالش و خطر کنند.

اگر شهروندان می‌خواهند ماهی قرمز را رها کنند، حتماً به پارک‌ها و بوستان‌ها مراجعه و این گونه را در حوض‌های بسته آزادسازی کنند.

همچنین در این اطلاعیه آمده است ماهی قرمز یک گونه غیر بومی در کشور ماست که در صورت ورود به منابع آبی از طریق تغذیه از تخم ماهی‌های دیگر، تبدیل به گونه مهاجم شده و علاوه بر تشدید رقابت‌های تغذیه‌ای با ماهی‌های بومی باعث انتقال بیماری ها، کاهش کیفیت آب و تخریب زیستگاه‌ها و محیط‌های آبی طبیعی شده و می‌تواند برای جمعیت سایر گونه‌ها خطرناک و بحرانی باشد.

باید با فرهنگ سازی و آگاهی دهی، حساسیت شهروندان را به این تهدید خطرناک افزایش داد تا عموم شهروندان از رها سازی ماهی قرمز در طبیعت و منابع آبی منطقه خودداری کنند.

در روز طبیعت شهروندان حتما ماهی‌های قرمز سفره‌های هفت سین خود را در استخر‌های پارک‌ها و یا اماکنی که از سوی شهرداری‌ها برای اینکار در نظر گرفته شده است رها سازی کنند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان