مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گلستان از پرداخت بیش از ۱۴۷ میلیارد ریال تسهیلات در راستای جبران خسارات سیل و شیوع کرونا و حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی حوزه صنایع‌دستی استان گلستان خبر داد.

احمد تجری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به حمایت های صورت گرفته در بخش صنایع‌دستی اظهارداشت: با هدف جبران خسارات سیل و شیوع کرونا ویروس و حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی حوزه صنایع‌دستی گلستان، در سال گذشته مبلغ ۱۴۷ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال تسهیلات به ۹۰۱ طرح اشتغال‌زایی صنایع‌دستی استان پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: از این میزان تسهیلات پرداختی مبلغ ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای ۱۴۱ طرح در حوزه مشاغل خانگی به هنرمندان سطح استان پرداخت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان با اشاره به تسهیلات حوزه خسارت ناشی از سیلاب سال ۱۳۹۸ در استان برای حوزه صنایع‌دستی، تصریح کرد: در سال گذشته ۸۰ میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال برای ۱۵۸ طرح صنایع‌دستی در راستای جبران خسارت ناشی از سیلاب و آب‌گرفتگی سال ۹۸ به هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع‌دستی استان پرداخت‌شده است.

تجری اظهار کرد: هنرمندان صنایع‌دستی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به‌واسطه عدم برگزاری مراسم، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و غیره متحمل خسارت و آسیب فراوان شده‌اند لذا در همین راستا دولت پرداخت تسهیلات حمایتی را در دستور کار قرار داده است و هنرمندان و صنعتگران استان هم پس از ابلاغ این تسهیلات با ثبت درخواست در سامانه کارا، متقاضی دریافت تسهیلات جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا شدند.

وی گفت: در استان تاکنون ۷۷۷ پرونده با نیاز تسهیلاتی ۶۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال ثبت‌شده که از این تعداد ۶۰۲ هنرمند و صنعت‌گر فعال، مبلغ ۴۷ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال تسهیلات کم‌بهره دریافت کرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: گلستان از ۳۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی ثبت‌شده در سامانه هنرمندان کشور برخوردار است که ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر آنان پرونده تولید انفرادی و مابقی هم کارگاه تولیدی دارند.

تجری اظهار کرد: بروز سیل و آب‌گرفتگی در نوروز ۹۸ و همچنین شیوع بیماری منحوس کرونا حوزه فروش این هنرمندان و صنعتگران را بسیار تحت تأثیر قرار داده که امیدواریم پرداخت این تسهیلات و حمایت‌های دیگر دولت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده، تسکینی برای بخشی از این آسیب‌های وارده باشد.

  • منبع خبر : تسنیم