مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: براساس تصاویر ماهواره‌ای دریافتی طی ۷۲ ساعت آتی شاهد فعالیت ۲ سامانه جوی متفاوت در استان خواهیم بود.

امان‌محمد کمالی گفت: در پی ورود و خروج این ۲ جبهه و مخاطره‌های پیش‌بینی شده، هشدار سطح نارنجی شماره ۱۰ صادر و ابلاغ شده است.

وی در خصوص توصیف سامانه جوی مورد انتظار اول بیان کرد: ورود جبهه اول همراه با توسعه سامانه کم فشار و تقویت جریانات گرم جنوبی خواهد بود.

وی یادآور شد: زمان شروع فعالیت این سامانه بامداد فردا دوشنبه ۲۹ آبان ماه خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: نوع مخاطره ناشی از فعالیت این سامانه، وزش باد گرم به نسبت شدید تا شدید، افزایش محسوس دما، کاهش محسوس رطوبت و گرد و خاک محلی خواهد بود.

کمالی افزود: این سامانه فردا شب فعالیت خود را پایان خواهد داد و منطقه اثر این سامانه مناطق کوهستانی و جنگلی است.

وی ادامه داد: در پی فعالیت این سامانه، افزایش پتانسیل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، احتمال شکستن درختان کهنسال و آسیب به ابنیه با استحکام ضعیف دور از انتظار نیست.

وی اضافه کرد: بر اطمینان از خاموش شدن آتش در جنگل‌ها و مراتع، تنظیم دمای مرغداری‌ها و گلخانه‌ها و انجام سایر تمهیدات پیشگیرانه لازم در زمان فعالیت این سامانه تاکید شده است.

مدیرکل هواشناسی گلستان در توصیف سامانه دوم که از دوشنبه شب فعال خواهد شد، گفت: بر اثر این سامانه انتظار نفوذ هوای سرد را داریم.

کمالی اظهار کرد: نوع مخاطره این سامانه، رگبار و رعد و برق در مناطق مرتفع کوهستانی، ریزش برف در برخی نقاط، احتمال ریزش تگرگ، کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه، وزش باد به نسبت شدید و گاهی شدید و نیز مه غلیظ پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: این سامانه که ظهر چهارشنبه فعالیتش به پایان خواهد رسید در کل استان فعال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: آبگرفتگی برخی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال برخورد صاعقه و آسیب به ابنیه با استحکام ضعیف از اثرات مخاطره‌ای فعالیت این سامانه خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: توقف نکردن در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، عدم فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، لایروبی کانال‌ها و آبرو‌ها و انجام سایر تمهیدات پیشگیرانه لازم نیز در مدت زمان فعالیت این سامانه توصیه می‌شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان