فرماندار مراوه‌تپه گفت: با توجه به اینکه هر ساله در عید نوروز میزبان زائران مختومقلی فراغی هستیم یکی از اولویت‌های خود را توسعه گردشگری با ایجاد بوم‌گردی‌های مذهبی در محوطه اطراف آرامگاه این شاعر ترکمن قرار دادیم و در نهایت مقدمات اولیه این طرح با همراهی بنیاد مسکن مهیا شد.

لقمان قربانی با بیان اینکه آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر و عارف شهیر ترکمن ۱۵ سال پیش از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد، اظهارکرد: عرصه ۲۲ هکتاری زمین‌های اطراف این آرامگاه از طریق منابع طبیعی برای اجرای طرح هادی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شد و بلوک بندی‌ها با هدف ایجاد بسته‌های سرمایه‌گذاری به ویژه در بحث بوم‌گردی‌های مذهبی در حال انجام است.

وی افزود: مختومقلی فراغی شاعر شهیر و ملی ترکمن نماد شهرستان مراوه‌تپه است و باید با توسعه فضاهای سبز، خدماتی و رفاهی امکانات لازم برای مردم و گردشگران در مجموعه آرامگاه این شاعر فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته به غیر از بقعه و چند آلاچیق کوچک اقدامی برای ساماندهی آرامگاه مختومقلی انجام نشد، گفت: برای مرحله نخست یک سرمایه گذار از داخل استان با آورده اولیه ۱۰ میلیارد تومان آمادگی خود برای ایجاد بوم گردی مذهبی در این محل اعلام کرده است.

فرماندار مراوه‌تپه بیان کرد: همچنین در حین بلوک بندی با کمک بنیاد مسکن، راهداری و خیران بیش از ۱۲ هزار متر مربع شن‌ریزی برای زیرسازی معابر محدوده آرامگاه در حال انجام است تا در سال‌های آینده آسفالت آن در قالب طرح هادی اجرا شود.

قربانی ادامه داد: در آستانه عید نورود منابع طبیعی در وسعت ۲ هکتار از فضای سبز پیش بینی شده در طرح ساماندهی آرامگاه مختموقلی نهال کاشته که امیدواریم با پیگیری منابع طبیعی و حمایت مردم در سال‌های آینده فضای سبز قابل قبولی را در این عرصه داشته باشیم.

وی گفت: با کمک خیران ۱۴ چشمه سرویس بهداشتی تا قبل از برگزاری مراسم سالیانه گرامیداشت این شاعر ترکمن در اردیبهشت‌ماه ساخته خواهد شد و در کنار آن در حال رایزنی برای راه اندازی اپراتوری ویژه جمع آوری کمک‌های مردمی برای توسعه آرامگاه مختومقلی هستیم چرا که منابع دولتی به تنهایی جوابگوی اجرای پروژه‌های این چنینی نیست.

به گزارش ایرنا، آرامگاه این شاعر و عارف شهیر ترکمن و پدر بزرگوار وی “دولت محمد آزادی” در ۳۰ کیلومتری غرب مراوه‌تپه و در مسیر جاده این شهر به داشلی برون گنبد و در روستای “آق تقه” واقع است و هر ساله تعداد زیادی از مردم منطقه و مسافران و گردشگران بر مزار این شاعر حضور می‌یابند.

همچنین هر ساله در اردیبهشت ماه که مراسم سالروز ولادت مختموقلی فراغی است، مراسم بزرگداشت این شاعر و عارف ایرانی با حضور هزاران نفر از مهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال ۱۷۳۳ میلادی برابر با سال ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان از توابع بخش مرکزی گنبدکاووس متولد شد و پس از ۵۷ سال زندگی در کنار چشمه عباساری در دامنه رشته کوه سونگی داغی بین ایران و ترکمنستان درگذشت و پیکرش به روستای آق توقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان منتقل و در جوار آرامگاه پدرش دولت محمد آزادی به خاک سپرده شد.

اشعار این شاعر بزرگ ترکمن که در بین دیگر اقوام ایران زمین و دیگر ملل جهان نیز بلند آوازه شده، دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان شعر او نیز تاکنون به چند زبان دنیا از جمله انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.

شهرستان مراوه‌تپه افزون بر ۶۷ هزار نفر جمعیت دارد که در دو نقطه شهری و ۱۰۸ روستا و در گستره سه هزار و ۶۰ کیلیومتر مربع وسعت سکونت دارند

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا