رئیس کل دادگستری گلستان گفت: از سال گذشته تاکنون با رای دادگاه‌های استان بیش از ۶۰۰ هکتار جنگل و مرتع در گلستان به بیت‌المال بازگشت.

آسیابی از خلع ید بیش از ۲۳ هکتار از سواحل دریای خزر در شهر‌های ساحلی گلستان نیز در این مدت خبر داد و گفت: از سال گذشته کار تعیین مرزبندی زمین‌های ساحلی ِ حاصل پسروی آب هم در شهر‌های بندرگز، گمیشان و بندرترکمن با بنچ مارک آغاز شده است تا از سوء استفاده و دست اندازی این زمین‌ها جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری گلستان با اشاره به اختصاص دادگاه‌های ویژه پرونده‌های منابع طبیعی در استان گفت: برای دقت و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اراضی ملی، دادگاه‌های ویژه‌ای در حوزه‌های قضایی استان اختصاص داده شد که نتیجه آن افزایش آراء خلع ید از عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان است.

وی ادامه داد: تاکید دادگستری بر اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی سبب شد از پارسال تاکنون از تغییر کاربری ۱۵۰ هزار مترمربع زمین کشاورزی و باغی استان هم جلوگیری شود.

آسیابی افزود: همچنین با پیگیری دادگستری، برای حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان به نام دولت، سند صادر شد.

وی افزود: ممنوعیت تردد خودرو به پارک جنگلی النگدره که رویشگاه درختان انجیلی بازمانده از عصر یخبندان است، یکی دیگر از اقدامات مهم دستگاه قضایی بود.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال هم با ورود دادگستری استان اقدامات خوبی برای حفظ منابع طبیعی انجام شده است که ممنوعیت ورود خودرو‌های آفرود به مرتع مرکوه مینوشت و صدور سند پارک جنگلی آزادشهر از جمله آنهاست.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان