مدیرکل گمرکات گلستان گفت: طی ۶ ماه نخست امسال حدود ۱۷۱ هزار تن انواع کالاهای غیرنفتی از مبادی گمرکی این استان به ارزش ۱۰۳میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۴۱ دلار صادر شد که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۱۸ درصد کاهش داشت اما از نظر ارزش دلاری ۴۲ درصد بیشتر شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا: سیدابراهیم حسینی با ارسال گزارشی به خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: “پلی استایرن، پنیر، یُد، انواع لوله و پروفیل، خرما، مفتول مسی، سازه فلزی، خوراک آماده آبزیان و شیرخشک صنعتی” به ترتیب از عمده‌ کالاهای صادراتی گلستان طی ۶ ماه نخست امسال بوده که به ۳۲ کشور از جمله “ترکمنستان، عراق، افغانستان، قزاقستان، رومانی، بلغارستان، ارمنستان، لهستان، ازبکستان، پاکستان، روسیه، امارات، قرقیزستان و ترکیه” صادر شد.

وی با اشاره به حجم واردات گمرکات گلستان در مدت اشاره شده، افزود: در این مدت حدود ۱۱ هزار و ۵۶ تن انواع کالا به ارزش ۲۰ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۷۴۶ دلار از طریق گمرک مرزی اینچه‌برون وارد استان شد که به لحاظ وزنی ۶۳ درصد بیشتر و به لحاظ ارزش دلاری ۲۲ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

حسینی، روغن خام سویا، انواع پارچه جین و متقال، دیزل ژنراتور، فوتس اویل و لنتر پنبه” از عمده کالاهای وارداتی به گلستان در ۶ ماه نخست امسال برشمرد و اضافه کرد: این کالاها به ترتیب از ۱۵ کشور “ترکمنستان، ترکیه، چین، انگلستان، هند، امارات، قزاقستان، ویتنام، تاجیکستان، ایتالیا، دانمارک، ازبکستان، آلمان، عراق و اسپانیا” وارد کشور شد.

مدیرکل گمرکات گلستان همچنین حجم کالای ترانزیت خارجی از گمرکات استان از ابتدای امسال تا پایان شهریور را حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ تن به ارزش تقریبی ۱۶هزار و ۹۳۱ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ترانزیت این مقدار کالا به لحاظ وزنی ۳۲۸ درصد و به لحاظ ارزش ریالی ۴ هزار و ۶۲۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.

حسینی، درآمد وصولی گمرکات گلستان در ۶ ماه نخست امسال را حدود ۷۶۶ میلیارد ریال اعلام کرد که ۱۲۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

به گزارش ایرنا، اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان در بخش داشلی برون از توابع شهرستان ۳۷۵ هزار نفری گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین المللی گرگان هستند.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا