مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از ثبت پنج اثر منقول استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

محمدجواد ساوری امروز دوشنبه ۱۲ دی‌ در حاشیه جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول که با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه میراث‌فرهنگی در محل اداره‌کل ثبت آثار و حرایم وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد گفت: در جلسه امروز ، پنج اثر منقول از استان گلستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او افزود: درب چوبی امامزاده عبدالله روستای معصوم‌آباد شهرستان علی‌آبادکتول مربوط به دوره تیموری و درب چوبی امامزاده حبیب‌الله روستای حیدرآباد شهرستان گرگان با قدمت دوره صفوی با تزیینات روی اثر که شامل حکاکی و منبت‌کاری با نقوش گل‌ و بوته، طرح‌های اسلیمی و هندسی و دارای کتیبه با خط ثلث است، از استان گلستان به ثبت ملی رسید.

ساوری گفت: سه ظرف شاخص مفرغی از مجموعه گنجینه مفرغی کاوش محله سرچشمه شهر تاریخی استرآباد (گرگان) شامل پیه‌ سوز مفرغی چهار شعله، پیه‌ سوز مفرغی با درپوش طرح حیوانی و تزئینات قلم‌زنی و همچنین قالب ذوب فلز با قدمت دوره سلجوقی از دیگر آثاری است که از گلستان در فهرست آثار ملی منقول کشور قرار گرفت.

ساوری یادآور شد: پیش‌ از این ۳۹ اثر در حوزه میراث‌فرهنگی منقول از این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود که با ثبت این پنج اثر، مجموع میراث‌فرهنگی ناملموس استان در فهرست آثار ملی به ۴۴ اثر رسید.

او گفت:با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع‌دستی، میراث معنوی و ناملموس استان گلستان و معرفی هر چه‌ بهتر آن، گام‌های ارزنده‌ای در راستای حفظ و احیای این مواریث ارزشمند برداشته می شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان