سردار آزمون در مصاحبه با رسانه های روسی راجع به آخرین وضعیت خودش و اوضاع در تیم زنیت صحبت کرده است.

سال گذشته سردار آزمون عنوان بهترین گلزن لیگ برتر روسیه را با هم تیمی خود آرتم دزوبا قسمت کرد. هر کدام از این دو مهاجم ۱۷ گل برای زنیت به ثمر رسانده بودند. امسال نیز بار دیگر این اتفاق در حال تکرار است: هر دو مهاجم زنیت ۱۱ گل تا به اینجا به ثمر رسانده اند و در کنار هم پیشتاز در جدول گلزنان لیگ برتر روسیه هستند.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

دزوبا به دلیل ابتلا به کرونا اولین کمپ تمرینی زنیت در دوبی را از دست داد. در غیاب دزوبا، سردار آزمون تاثیرگذارترین بازیکن در اردوی زنیت روی حال و هوای دیگر بازیکنان این تیم بود: سردار همیشه لبخند به لب داشت، خنده هایش به دیگر بازیکنان نیز سرایت می کرد و با لهجه منحصر به فردش به زبان روسی با همه شوخی می کرد.

در مصاحبه با SE، مهاجم ارزشمند زنیت راجع به آماده سازی برای شروع دوباره لیگ و موضوعات جذاب دیگری نیز صحبت کرده است.

سوال: در جدول گلزنان لیگ برتر روسیه همراه با دزوبا صدرنشین هستید، فصل پیش هم مشترکا آقای گل شدید. بین خودتان با هم رقابت می کنید؟

آزمون: رقابت سالم موجب پیشرفت می شود. ما در هر سه خط بازیکنانی داریم که با هم رقابت می کنند. آرتم و من همدیگر را خیلی خوب درک می کنیم. من حتی اگر نگاهم به توپ یا به سمت دیگری باشد، می دانم که او کجاست. همیشه می دانم که او به کدام سمت خواهد دوید و کجا باید توپ را به او برسانم.

سوال: دزوبا یک بار گفت “آزمون از من سریع تر است، استارت های خیلی قدرتمندی دارد، من اما تکنیکی تر از او هستم و بهتر پاسکاری می کنم.”. با او موافقی؟

آزمون: من نمی توانم راجع به خودم صحبت کنم. برای من سخت است که قضاوت کنم کجاها از آرتم بهتر هستم. اما دزوبا یک بازیکن بسیار با استعداد و قدرتمند است. او از نظر فیزیکی بسیار قوی است و خیلی خوب از قدرت بدنی اش استفاده می کند. من هیچکس را در لیگ ندیده ام که بتواند توپ را بدون خطا از آزوبا بگیرد. در محوطه جریمه آرتم بهترین است، قادر به هر کاری هست!

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: کوکورین، هم تیمی سابق و دوست قدیمی ات، به فیورنتینا رفت.

آزمون: کوکورین پتانسیل زیادی دارد. او می تواند در هر لیگی بازی کند. با تمام وجودم برای او در ایتالیا آرزوی موفقیت می کنم. میخواهم که ساشا با افتخار از آبروی کشورش دفاع کند و هواداران روس را خوشحال کند. من همیشه وقتی الکسی میرانچوک برای آتالانتا گل می زند، خوشحال می شوم و با گل های کوکورین هم خوشحال خواهم شد. مطمئنم که پس از آن اتفاق، ساشا خیلی فکر کرد و پشیمان بود. همچنین مطمئنم که او می تواند دستاوردهای بیشتری در فوتبال داشته باشد. می دانم که کوکورین خانواده فوق العاده ای دارد. می دانم که او اکنون روی خانواده اش و کارش تمرکز کرده است.

سوال: کوکورین یک بار به شوخی تو را دهاتی خواند. تو خودت خیلی طرفدار این واژه دهاتی هستی. چرا؟

آزمون: خانواده من از شهر کوچکی هستند و من احساس خاصی نسبت به کلمه دهاتی دارم. این کلمه توهین آمیزی نیست بلکه کاملا برعکس. همه فکر می کنند که دهاتی چیزی شبیه به کلمه “ردنک” در آمریکاست و خودشان معنای توهین آمیزی به این واژه می دهند، امابرای من اصلا چنین معنایی ندارد! دهاتی یعنی فروتن. یعنی انسان ساده دل، نه ژنده پوش و کثیف. اینجا ژیرکوف برای من یک نمونه عینی است. یوری همیشه بی هیاهو و متواضع رفتار می کند و به آرامی به کارش می پردازد.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: همین صحبت راجع به نقل و قول های دیگران را ادامه دهیم. چه کسی بود که گفت “بیایید از تیم ملی روسیه حمایت و دزوبا، آزمون و ستانیسلاو چرچسوف را تشویق کنیم” ؟

آزمون: ها ها… تینا کندلاکی بود. اشکالی ندارد… این اتفاق ها می‌افتند. او فقط می خواست بهترین بازیکنان را در تیم ملی روسیه ببیند.

سوال: تعطیلات را چگونه گذراندی؟ چه کار کردی؟

آزمون: بعد از یک تقویم فشرده که مجبور شدیم هر سه روز یک بار بازی کنیم، دیدار با خانواده واقعا ضروری بود. من فقط همین کار را کردم. تمام تعطیلات را در کنار عزیزانم در ایران گذراندم. من حتی چندان در شبکه های اجتماعی هم حاضر نشدم و تلاش کردم تا جایی که ممکن است وقتم را در کنار کسانی که دلتنگشان بودم بگذرانم.

سوال: برای تولدت در روز اول ژانویه چه هدیه ای گرفتی؟

آزمون: من جشن تولد دوست ندارم. نزدیکانم این موضوع را می دانند و اگر کسی بخواهد هدیه ای بدهد کمی قبل از تولدم این کار را خواهد کرد. من هیچوقت جشن تولد نمی گیرم.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: تو ستاره کمپ تمرینی زنیت هستی. ویدیویی از تو در شبکه های اجتماعی محبوب شده که در آن مالکوم با توپ به تو ضربه می زند. مردم در کامنت ها می پرسیدند حالت خوب است؟

آزمون: ها ها… بله، همه چیز خوب است. من و بچه ها با هم مسابقه گذاشته بودیم و روی ضربات پنالتی با هم شرط بستیم. من باید می رفتم در دروازه و جلوی توپ می ایستادم. مالکوم همیشه در مواقعی که به او نیاز داریم، توپ را خراب می کند، اما وقتی من در دروازه بودم صاف به هدف زد! واقعا نمی دانم چطور ممکن بود! ها ها.

سوال: چند وقت یک بار از این مسابقه ها می گذارید؟

آزمون: خارج از فصل گاهی تورنمنت های کوچکی برگزار می کنیم. واقعا مفید است. کمک می کند که از استرس رها شویم. وقتی بازی ها شروع شوند دوباره روی تمرینات و مسابقات تمرکز می کنیم.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: از بیرون به نظر می رسد که جو تیم فوق العاده است. اما در عین حال آرتم دزوبا که معمولا از همه بلندتر می خندد و مایه سرخوشی تیم است، در اولین کمپ تمرینی شما حاضر نبود. در تیم غیبت او احساس شد؟

آزمون: البته. خیلی مهم است که همه بازیکنان، از جمله دزوبا، در کنار هم باشند. اما فکر نکنید که دزوبا بی وقفه مشغول شوخی و خنده است. این درست نیست. آرتم بازیکن باتجربه ای است، او می داند کی وقتی شوخی است و کی نه.

سوال: تعطیلات تابستانی نداشتید و تعطیلی بین دو فصل فقط دو هفته بود. احساس خستگی نکردی؟

آزمون: شاید، از نظر روحی کمی سخت بود. به خاطر شیوع کرونا نه اعضای خانواده و نه دوستانم نتوانستند به دیدن من بیایند و من مدت ها بود که به خانه نرفته بودم. اما اگر از نظر فیزیکی صحبت می کنیم، آن وقت باید بگویم که تیم احساس خستگی نمی کرد. آنها به این چیزها عادت دارند.

سوال: بسیاری باور دارند که برنامه بازی ها دلیل ناکامی زنیت در چمپیونزلیگ بود. نظر تو چیست؟

آزمون: نمی توانم بگویم که تقویم فشرده ای که داشتیم روی نتایج ما تاثیر گذاشت. بیشتر بدشانسی بود. در دقایق پایانی گل می خوردیم و نمی توانستیم گل بزنیم. نتوانستیم حتی در یک بازی با ترکیب اصلی به میدان برویم و قبل از هر مسابقه بیش از یک بازیکن را از دست می دادیم.

نمی خواهم بگویم که آنهایی که بازی کردند، بهتر یا بدتر از نفرات اصلی بودند. اما فاکتوری به اسم کار تیمی وجود دارد که در نهایت روی نتایج ما تاثیر گذاشت. بازیکنان جوانی برای زنیت در چمپیونزلیگ بازی کردند و برای بازیکنان جوان این تجربه بسیار ارزشمند، اما تازه ای است.

فکر نکنید که به دنبال بهانه هستم. وقتی در زمین بازی حاضری بدون توجه به عوامل بیرونی به دنبال پیروزی هستی. ما شکست خوردیم و حذف شدیم و این موضوع را پذیرفته ایم. امیدوارم سال بعد به چمپیونزلیگ برویم و بهترین نتایج را کسب کنیم.

سوال: زنیت پیشتاز لیگ روسیه است. به نظرت کدام تیم رقیب اصلی شما در نیم فصل دوم رقابت ها است؟

آزمون: ما هیچ تیمی را دست کم نمی گیریم و با همه رقبایمان با احترام رفتار می کنیم. به جدول نگاه کنید! مدعیان تنها چند امتیاز با هم فاصله دارند. نمی توانی هیچ تیمی را از کورس رقابت حذف کنی.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: در آخرین بازی قبل از تعطیلات نیم فصل، زنیت توانست اسپارتاک را شکست دهد و تو گل اول بازی را به ثمر رساندی. راجع به بازی حریف چه فکر می کنی؟

آزمون: همه می دانند که رقابت سختی بین زنیت و اسپارتاک وجود دارد. همه هواداران و بازیکنان این را می دانند. ما هم البته حتی بعد از پیروزی برابر اسپارتاک، همچنان تیم مسکویی را رقیب خود در نبرد بر سر قهرمانی می بینیم. اسپارتاک تیمی قدرتمند با یک مربی خیلی خوب است که همیشه مشتاق کسب رده های بالاست. نمی توانیم اسپارتاک را از کورس قهرمانی حذف کنیم.

سوال: پیشتر در بهار گفتی که “من هشت سال است که در روسیه هستم. می خواهم چالش های جدیدی را امتحان کنم. امیدوارم که هر چه زودتر این اتفاق بیافتد.” منظورت چه بود؟

آزمون: در واقع من گفتم که من اینجا دستاوردهای زیادی داشتم و چیزهای زیادی در کشور شما آموختم. اگر این فرصت را داشته باشم که در سطح دیگری خودم را ثابت کنم، چرا که نه؟ من معتقدم که هر ورزشکاری باید این عطش را داشته باشد.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: کوربان بردیف دوست دارد که تو در انگلیس بازی کنی. دوست داری در آینده آنجا بازی کنی؟

آزمون: بردیف پدر فوتبالی من است. او اولین کسی است که من راجع به انتقالم به هر تیمی با او مشورت خواهم کرد. فرقی نمی کند که از کدام کشور به من پیشنهاد بدهند، من حتما با او مشورت خواهم کرد. بردیف چیزهای بسیاری را در فوتبال به من آموخته، و نه فقط در فوتبال بلکه در باقی جنبه های زندگی نیز.

سوال: زیاد با بردیف صحبت می کنی؟ به تو چه می گوید؟

آزمون: وقتی خوب بازی نمی کنم او زنگ می زند و ایرادهایم را می گوید. بردیف حتی در زندگی روزمره هم به من کمک می کند. من مدام با او در تماسم. او همیشه هوای من را داشته، به من روحیه داده و من به این خاطر بسیار از او سپاسگزارم.

سوال: تعجب نکردی که کوربان بکیویچ برای مدت طولانی بیکار ماند؟

آزمون: چرا تعجب کردم اما یک مربی بزرگ باید در یک باشگاه بزرگ کار کند. مشخص است که او به دنبال پیشنهادی است که برای او کاملا مناسب باشد. من برای بردیف بازی کرده ام و می دانم او چگونه یک تیم را تغییر می دهد. او روبین را قهرمان کرد و با روستوف هم در روسیه و هم در اروپا نتایج فوق العاده ای گرفت. چقدر بازیکنان بزرگی تربیت کرد که توانستند خودشان را در تیم های دیگر نشان دهند! این نشان دهنده توانایی اوست. ما باید قدر چنین آدم هایی را بدانیم. نه فقط او، مثلا یوری سمینف مربی که لوکوموتیو با او نتایج خیلی خوبی گرفت. این آدم ها برای فوتبال بسیار مفیدند.

سوال: در نظرسنجی فاکس اسپورت دومین بازیکن برتر سال ۲۰۲۰ آسیا شدی. این عنوان برای تو مهم است؟

آزمون: من خیلی خوشحالم اما باید تلاش کنم تا از این هم بهتر شوم. سون هیونگ مین از تاتنهام بهترین بازیکن شد. او واقعا بازیکن با استعداد و  فوق العاده ای است. امیدوارم در آینده باز هم با او با هم رقابت کنیم.

سردار آزمون دوست ندارد رونالدو رکورد دایی را بزند.

سوال: الگوی تو علی دایی است. دایی همچنان رکورد بیشترین تعداد گل ملی را در اختیار دارد، اما کریستیانو رونالدو تنها به هفت گل دیگر برای رسیدن به این رکورد نیاز دارد. دایی خودش می خواهد این رکورد را رونالدو بشکند. نظر تو چیست؟

آزمون: مشخص است که رونالدو بیشترین شانس را برای شکستن این رکورد دارد. اما علی الگوی من است. من به کریستیانو احترام می گذارم اما دوست ندارم که او رکورد دایی را بشکند. به علاوه د رآینده بازیکنانی خواهند بود که رکورد هر دوی آنها را خواهند شکست.

سوال: صحبت های زیادی راجع به واکسیناسیون در مقابله با ویروس کرونا در جریان است. تو واکسن خواهی زد؟

آزمون: اگر عوارضی نداشته باشد، چرا که نه؟ واکسن تنها در صورتی می تواند قابل اعتماد باشد که ثابت شود بی ضرر است. امیدوارم که این بیماری زودتر ریشه کن شود و روزی برسد که دنیا ویروس کرونا را از خاطر ببرد.

  • منبع خبر : ورزش3