فرماندار گنبدکاووس با اشاره به مشکلات ترافیکی این شهر، استفاده بیشتر از ناوگان حمل و نقل عمومی را برای کاهش مشکلات ترافیکی موثر دانست و از شهروندان دومین شهر بزرگ استان گلستان خواست تا کمتر از خودروی شخصی برای ترددهای درون شهری استفاده کنند.

مهدی دهرویه روز شنبه در جلسه شورای ترافیک گنبدکاووس اظهارداشت: بخش زیادی از مشکلات ترافیکی این شهر علاوه بر کمبود زیرساخت‌های مناسب از جمله کمبود پارکینگ‌های طبقاتی یا رو باز، استفاده بیشتر شهروندان از خودروی شخصی می‌باشد.

وی افزود: استفاده از خودروی شخصی به جای ناوگان حمل و نقل عمومی سبب شده تا در برخی ساعات روز، مشکلات ترافیکی و بعضا حوادث رانندگی در گنبدکاووس حادث شود.

دهرویه با تاکید برضرورت فرهنگ سازی جهت استفاده بیشتر شهروندان گنبدی از ناوگان حمل و نقل عمومی جهت ترددهای درون شهری، اضافه کرد: یکطرفه کردن برخی خیابان‌های اصلی این شهر مانند “طالقانی شرقی، شهید مطهری (سرابی)، خیام و حافظ جنوبی تا تقاطع مدرس” می‌تواند به کاهش مشکلات ترافیکی کمک زیادی کنند.

فرماندار ویژه گنبدکاووس ادامه داد: البته تمامی اقداماتی که برای روان سازی ترافیک شهری مورد نیاز است باید در کمیته کارشناسی مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا مشکلاتی برای شهروندان و رانندگان وسایط (وسایل) نقلیه ایجاد نشود.

وی همچنین بااشاره به در پیش بودن روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی، گفت: اجرای طرح‌های ترافیکی این ایام باید به گونه‌ای باشد که مسافران نوروزی مشکلی در ترددهای جاده‌ای و درون شهری نداشته باشند.

دهرویه به طرح دستگاه قضایی جهت برخورد با میوه و دستفروشان مستقر در ورودی‌های شهر گنبدکاووس هم اشاره کرد و افزود: متاسفانه این معضل در ورودی بیشتر شهرهای گلستان وجود دارد و باید یک تصمیم استانی برای ساماندهی آنها اتخاذ شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گنبدکاووس هم در این جلسه از اجرای طرح ترافیکی ویژه پایان سال و تعطیلات نوروزی توسط راهور فراجا به‌منظور تسهیل در تردد مردم و مسافران خبر داد و گفت: در این طرح که از ۱۵ اسفند آغاز خواهد شد پلیس راه و پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به نظارت بر تردد خودروها و اعمال قانون رانندگان متخلف برابر قوانین و دستورالعمل‌ها اقدام خواهند کرد.

سرهنگ مسعود بارانی افزود: برای موفقیت در این طرح، پلیس راهو فراجا نیاز به همراهی و مساعدت سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با ترافیک و حمل و نقل دارد که در گنبدکاووس همراهی شهرداری این شهر در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مسائل ترافیکی ضروری است.

وی، نصب بنرهای اطلاع رسانی مسائل ترافیکی، نصب تابلوهای هدایت به سمت پارکینگ‌ها، کاهش قیمت و افزایش ظرفیت آنها، اجرای برخی طرح‌های ترافیکی مانند یکطرفه کردن یا مسدود کردن موقت برخی معابر شهر که ترافیک بالایی در روزهای پایانی سال دارند، خط کشی معابر اصلی و اصلاح برخی نقاط حادثه خیز را از مهمترین نیازهای پلیس راهنمایی و رانندگی گنبدکاووس از متولیان امور ترافیک بالاخص شهرداری این شهر برشمرد.

سرهنگ بارانی بابیان اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی با کلیات یکطرفه کردن برخی معابر اصلی اشاره شده گنبدکاووس موافق است اما باید روی جزییات و نحوره انجام آن بررسی دقیق صورت گیرد، اضافه کرد: طی روزهای آینده با نصب کامل سیستم مانیتورنیگ، اعمال قانون خودروهای متخلف و ارسال پیامک تخلف برای مالکان خودرو به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

گنبدکاووس با ۱۷۰ هزار نفر جمعیت و ۲۸ کیلومترمربع وسعت دومین شهر بزرگ استان گلستان است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا