مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: بیشترین میزان بارش باران استان در سه روز گذشته با ۶۹.۵ میلی‌متر در روستای توسکاچال مینودشت ثبت شد.

امان‌محمد کمالی اظهار کرد: پیرو هشدار نارنجی صادر شده از سوی هواشناسی گلستان از بامداد پنجشنبه هفته گذشته تا صبح امروز بارندگی و بارش برف در استان رخ داد.

وی افزود: در این مدت نقاط مختلف گلستان باران بارید که بیشترین آن علاوه بر توسکاچال، در روستای ساسنگ مینودشت با ۶۸ میلی‌متر، سوارپایین کلاله با ۶۰.۵ میلی‌متر و لوه گالیکش با ۵۶.۳ میلی‌متر بود.

مدیرکل هواشناسی گلستان ادامه داد: همچنین در ارتفاعات اولنگ رامیان، شاهکوه گرگان، حاجی آباد علی‌آبادکتول و درازنو کردکوی برف بارید.

کمالی گفت: از مهرماه سال گذشته تا ۲۵ فروردین امسال ۴۰۲ میلی‌متر بارندگی در گلستان ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸۵ درصد و نسبت به دوره بلند مدت آماری ۱۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: بارندگی فصل بهار برای گلستان نرمال پیش بینی می‌شود و دمای هوا هم بین نیم تا یک درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

گلستان ۱۰ ایستگاه سینوپتیک و فرودگاهی، ۲۳ ایستگاه اقلیم شناسی، ۸۰ ایستگاه باران سنجی، ۲۷ ایستگاه خودکار، ۱۳ ایستگاه باران سنجی بر خط، یک ایستگاه جاده‌ای (خوش ییلاق)، یک ایستگاه جو بالا، یک سامانه برآورد شعاع دید افقی در امتداد باند فرودگاه در ۲ سامانه پایش گرد و غبار، ۲ سامانه تشعشع‌سنجی (اینچه‌برون و مراوه‌تپه) و یک سکوی دریایی و ۲ گیرنده تصاویر ماهواره و رادار در مجموع ۱۶۲ سامانه و ایستگاه دارد.

گلستان دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک و خشک و گرم و سرد است که بارندگی آن متغیر و موقعیت طبیعی استان شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست، شوره زار، جنگل، مرتع و دریاست.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا