مدیرکل هواشناسی گلستان با اعلام ورود سامانه جدید هوای گرم به استان پیش‌بینی کرد: دمای هوای استان در روزهای آینده از ۴۰ درجه هم عبور کند.

امان‌محمد کمالی اظهار کرد: دمای هوای افزون بر ۴۰ درجه تا عصر چهارشنبه در استان برقرار خواهد ماند.

وی افزود: در مدت زمان فعالیت این سامانه، علاوه بر افزایش محسوس دما، کاهش رطوبت، وزش باد شدید و گرد و خاک محلی در برخی نقاط گلستان دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی گلستان بیان کرد: افزایش پتانسیل آتش سوزی در مراتع و زمین‌های زراعی، تنش دمایی به محصولات کشاورزی و باغی و کاهش کیفیت هوا در استان پیش بینی می شود.

کمالی گفت: خودداری از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی، مدیریت مصرف انرژی، تنظیم دمای مرغداری‌ها و گلخانه‌ها و انجام تمهیدات پیشگیرانه لازم در مدت زمان فعالیت این سامانه به شهروندان توصیه می‌شود.

استان گلستان ۱۰ ایستگاه سینوپتیک و فرودگاهی، ۲۲ ایستگاه اقلیم شناسی، ۸۰ ایستگاه باران سنجی، ۲۷ ایستگاه خودکار، ۱۳ ایستگاه باران سنجی بر خط، یک ایستگاه جاده‌ای (خوش ییلاق)، یک ایستگاه جو بالا، یک سامانه برآورد شعاع دید افقی در امتداد باند فرودگاه در ۲ سامانه پایش گرد و غبار، ۲ سامانه تشعشع سنجی (اینچه برون و مراوه تپه) و یک سکوی دریایی و ۲ گیرنده تصاویر ماهواره و رادار در مجموع ۱۶۲ سامانه و ایستگاه دارد.

گلستان دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک و خشک و گرم و سرد است که بارندگی آن از ۱۵۰ تا ۸۵۰ میلی متر متغیر و موقعیت طبیعی استان شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست، شوره زار، جنگل، مرتع و دریاست.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا